Stručně o Chlorella SP

Sladkovodní řasa Chlorella SP. obsahuje mnoho vitaminů, užitečných minerálů a stopových prvků i dalších hodnotných přírodních látek. Tyto látky jsou rozbitím buněčné stěny řasy (tzv. dezintegrací) před usušením uvolněny a připraveny ke snadnému vstřebávání.

Česká řasa Chlorella SP. také obsahuje CGF, neboli Chlorella růstový faktor, známý svými regeneračními a hojivými účinky. Bílkoviny (proteiny) tvoří více než polovinu obsahu biomasy. Obsahují esenciální aminokyseliny, stejně jako bílkoviny živočišného původu. Tuky (lipidy) obsažené v produktech z Chlorelly SP. mají zastoupení nenasycených mastných kyselin.

DESATERO PŘÍZNIVÝCH ÚČINKŮ třeboňské mikrořasy Chlorella SP

  • Upravuje krevní tlak a uplatňuje se v prevenci srdečních a cévních onemocnění.
  • Upravuje acidobazickou rovnováhu v organismu (v těle i v ústní dutině), omezuje výskyt plísňových infekcí.
  • Čistí trávicí ústrojí, zejména tlusté střevo (Chlorellin), podporuje vylučování (díky vysokému obsahu chlorofylu a vlákniny), rozvíjí osídlení střev užitečnou mikroflórou (probiotikum), snižuje plynatost a vznik hemoroidů.
  • Zásobuje tělo účinnými antioxidanty – betakaroten, lutein, violaxanthin, neoxantin, atd.
  • Reguluje optimální hladinu cholesterolu.
  • Napomáhá prevenci nádorových onemocnění (rakovina tlustého střeva).
  • Aktivně se účastní krvetvorby svým vysokým obsahem železa.
  • Podporuje činnost nervového systému vysokým obsahem hořčíku a tryptofanu.
  • Zvyšuje imunitu – látka Chlorella růstový faktor (CGF) podporuje regeneraci tkání, stimuluje krvetvorbu, příznivě ovlivňuje imunitní systém, zmírňuje záněty a urychluje hojení ran.
  • Pomáhá detoxikaci organismu. Biomasa podávaná jako potravní doplněk na sebe umí navázat toxiny ve střevě, především těžké kovy, které se pak vyloučí stolicí.

JAK SE PĚSTUJE A ZPRACOVÁVÁ česká Chlorella SP

V třeboňské Laboratoři řasových biotechnologií Mikrobiologického ústavu AV ČR se mikrořasa Chlorella sp. pěstuje unikátním kaskádovým kultivačním systémem, kde se Chlorella pěstuje ve venkovní akvakultuře pod přímým letním slunečním svitem.

Chlorella se pěstuje v čistém prostředí a mírném klimatu CHKO Třeboňsko, kde se využívá intenzivního slunečního svitu jarních a letních dnů, čistých anorganických solí v živném médiu připraveném z pitné vody.

Technologie pěstování ve velmi tenké vrstvě o tloušťce 6–8mm na nakloněných plochách vytvářejících kaskádu zaručuje vysokou kvalitu biomasy, které není možné dosáhnout žádnou jinou technologií.

Kultivace mikrořas v tenké, dobře prosvětlené vrstvě suspenze zaručuje, že biomasa má vysoký obsah pigmentů – chlorofylů (2–2,5 % v sušině) – a především zdraví prospěšných karotenoidů (0,3–0,5 % v sušině), které jsou velmi účinnými lapači kyslíkových radikálů. Kultivace v tenké vrstvě na světle a promývání biomasy zaručuje nízký obsah bakterií.

Buňky Chlorelly SP  jsou před sušením mechanicky dezintegrovány, aby byla zaručena stravitelnost. Biomasa také neobsahuje žádné škodlivé látky – těžké kovy (rtuť, kadmium nebo olovo), polychlorované bifenyly nebo polyaromatické uhlovodíky.

Řízenou kultivací lze do jisté míry měnit chemické složení biomasy tak, že ji v pěstírně dokáží obohatit o chemické prvky, jež jsou často nedostatkové ve stravě člověka nebo zvířete. Takto biologicky vázané prvky, např. jód, selen, chrom, železo, jsou pak mnohem lépe využitelné než ty, které jsou organismu dodávány v obvyklé formě anorganických solí.

Z hlediska obsahu cizorodých látek jsou pěstované mikrořasy lepší než suchozemské rostliny, protože neobsahují žádná rezidua z půdy, a také proto, že jejich kultivace se dá v řízené akvakultuře daleko lépe kontrolovat.